Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, Gülver’in hava kirliliği hakkındaki eleştirilerine cevap verdi.

Keşan Belediye Başkanı Op. Dr. Mehmet Özcan, dün yaptığı açıklamada; 2016 yılı hedefleri ve geçmiş dönemde yapılan çalışmalarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“Trakya kömürü kullanıldığı sürece bu sorun devam edecektir”

“Yatırımlar yapılırken, belediyenin en fazla eleştirildiği konuların başında hava kirliliği sorunu geliyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?” şeklindeki soruya da cevap veren Mehmet Özcan, şunları söyledi: “Keşan’da, hava kirliliğini belediye yaratmıyor ki! Trakya kömürü kullanıldığı sürece bu sorun devam edecektir. Hem Trakya kömürü kullanılsa, hem de doğalgaz kullanılmış olsa, kirlilik yine devam edecektir. Kirlilik sadece Keşan’da değil; bir çok yerde yaşanıyor. Örnek vermek gerekirse; Afyon ve Bolu’da, doğalgaz olmasına rağmen insanlar yine hava kirliliği konusunda protestolar yapıldı. Sorun sadece Keşan’da değil, dünyanın birçok yerinde yaşanıyor.

Mevzuat gereği; baca filtresi takılamıyor. Yetkim olsa, baca filtresi mecburiyeti getiririm. Ayrıca, Keşan Belediyesi olarak, doğalgaz konusunda elimizden geleni yaptık. Sokak sokak, kahve kahve dolaştık ve halka anlattık. Doğalgazın gelmesi için çalışmalar devam ediyor. Hava kirliliği sadece bu yıl değil; geçen yıl, önceki yılda vardı. Keşan’daki kazan dairelerinde, kontrol levhaları var ve ne yapılıp-yapılmadığını görüyoruz. Kömürlerinde kontrolünü yapıyoruz. Ancak, yakma tekniği konusunda apartman yöneticilerinin olaya sahip çıkması lazım. İşi bilmeyen insanların ucuza çalışıyor ve tercih ediliyor. Ayrıca, kazan yakıcıları tek bir yeri değil; 8-10 yeri yakmaya çalışıyor. Belediye olarak, her yakıcının başında, yakma saatlerinde, bulunmam mümkün değil. Meteorolojiyi takip ediyoruz ve yakma saatlerini değiştiriyoruz. Eski demode kazanların değiştirilmesi yoluna da gideceğiz.”

“Kömür kaynağımızı başka yerlerde kullanmalıyız”

Trakya kömürünün kalitesinin düşük olduğunu ifade eden Özcan sözlerini şöyle sürdürdü: “Bölgemizde, 100 milyar dolarlık kömür rezervi olduğundan bahsediliyor. Ancak, bu kaynağımızı başka yerlerde kullanmalıyız. Kendimizi zehirlemek için kullanmayalım. Biz, elimizden gelenin fazlasıyla gereken duyarlılığı gösteriyoruz. Keşanlılarda, yaşanan sorunu fark ettikçe dikkat etmeye çalışıyor. Kimseye bu konuda duyarsız diyemem.”

“2005 yılında başvuruda bulunduk ve Keşan yatırım yapmaya uygun görülmedi”

Ferat Gülver’in eleştirileri hakkında da, değerlendirmelerde bulunan Mehmet Özcan “Doğalgazın gelmesini bende istedim. 2005 yılında başvuruda bulunduk ve Keşan yatırım yapmaya uygun görülmedi. Keşan’ı seneden seneye gören biri, İstanbul’dan ahkam kesiyor. Keşan’a gelecek firmada, babasının hayrını gelmiyor. Kazandığı paraya bakıyor. Her hizmetin bir bedeli var.” dedi.

“Olağanüstü bir durum olmazsa, vatandaşımıza hizmet etmeye gayret edeceğiz”

Özcan sözlerini “2016 yılı içerisinde, inşallah ülkemizde herhangi bir kriz ya da olağanüstü bir durum olmaz ve vatandaşımıza hizmet etmeye gayret ederiz.” diyerek tamamladı.