Gazeteci Ferat Gülver,  Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan’ın bir süre önce, ‘Dr. Rıfat Osman Anadolu Sağlık Meslek Lisesi’nin yerine Yaratıcı Zihinler Atölyesi açılacağını’ açıkladığını, ancak tarihi binanın bir kent müzesine dönüştürülmesinin daha doğru olacağını öne sürdü.

Gülver, 100 yıllık tarihi eski hastane binasının Keşan’ın en eski binalarından biri olduğunu belirterek, “Yaratıcı Zihinler Atölyeleri projesinin teknolojiye uyum sağlayan, laboratuarı, elektrik ve iletişim altyapısı ile beklide akıllı bina konseptiyle yapılmış yeni bir binada olmalı” diye konuştu.

Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan’ın bir süre önce yaptığı açıklamada, Dr. Rıfat Osman Anadolu Sağlık Meslek Lisesi’nin, 2. dönemde taşınmasıyla birlikte yerine Yaratıcı Zihinler Atölyesi açılacağını açıkladı.

AK Parti Keşan belediye Başkan aday adayı gazeteci Ferat Gülver Dr. Rıfat Osman Anadolu Sağlık Meslek Lisesi’nin yerine Yaratıcı Zihinler Atölyesi açılmasının doğru olmayacağını öne sürdü.

Gülver, 1914 yılında 50 yataklı olarak hizmete açılmış eski Hastane binasının Keşan’ın en eski binalarından biri olduğunu belirterek, “Yaratıcı Zihinler Atölyeleri Milli Eğitim Bakanımız Sayın Nabi Avcı’nın ifade ettiği gibi; teknolojiye uyum sağlayan, yeni teknolojiler geliştiren ve inovasyon yapabilen bireylerin yetiştirilmesini hedefleyen bir proje. Böyle bir projenin laboratuarı, elektrik ve iletişim altyapısı ile beklide akıllı bina konseptiyle yapılmış yeni bir binada olmalı.” diye konuştu.

YÜZ YILLIK TARİHİ İYİ DEĞERLENDİRMEK LAZIM

Yüz yıllık bir binanın bir Kent Müzesi olarak değerlendirilmesinin daha doğru olacağını öne süren Gülver, “Bursa’daki Kent Müzesi, bizim Dr. Rıfat Osman Anadolu Sağlık Meslek Lisesi gibi 80 yıllık eski Adliye binası yerine yapılmış. Çok da güzel olmuş ve şehrin kültürüyle alakalı her alandan örnekleri sergilemişler.” dedi.

Keşan’da bir müze eksikliğinin hissedildiğini ifade eden Gülver, şöyle devam etti:

“Keşan Kent Müzesi, tarihi eşyaların yan yana dizildiği ve insanların bunların önünden geçmekle yetindiği klasik müzecilik anlayışıyla değil, yeni müzecilik anlayışı doğrultusunda temalı oluşturularak sergilere ek olarak, kurslar, konferansların da gerçekleştirileceği, bahçesindeki stantlarda yöresel el ürünlerinin de satılacağı hatta çay sohbetlerinin de yapılabileceği yaşayan aktif bir kent müzesi olmalı.”

MÜZE TURİZME KATKI SAĞLAR

Keşan’da bu konuya büyük bir özlem olduğuna dikkat çeken Gülver, “İstanbul’da ikamet eden elektrik teknikeri Hasan Çelik tarafından facebook’da açılan Keşan (Zerlanis) sayfasına yüzlerce Keşanlı tarihi fotoğraflar göndermiş. Eğer Kent Müzesi açılırsa çok kıymetli bu fotoğraflarla birlikte, yok olmaya yüz tutmuş mesleklerin araç gereçleri, eski el sanatları ürünleri, tarım araç gereçleri, bölgemize ait kılık kıyafet vb bir sürü eser ve araç gereci koruma altına almış olacağız. Bahçesine de eski fotoğraflarda gördüğümüz, Keşan’ın simgesi yel değirmenlerinin aynısı yapılırsa müzenin ilçemize gelen yabancıların da dikkatini çekeceği kanaatindeyim”

YANINA DA BİR BİLGİ EVİ OLABİLİR

İnşaatı devam eden Keşan Gençlik Merkezi’nin gençler için güzel bir eser olacağını söyleyen Gülver, “Dr. Rıfat Osman Anadolu Sağlık Meslek Lisesi’nin yanındaki boş arsaya da ilk ve orta öğretim öğrencileri için bir Bilgi Evi yapılırsa çocuklarımızın eğitimi adına güzel bir eser inşa edilmiş olur.” dedi.