Gazeteci Ferat Gülver, “Keşan Belediye Başkanı ve CHP’li milletvekillerin Keşan’ın hava kirliliğine İstanbul’da düzenlenen kahvaltılı toplantılarda çözüm aradığını belirterek, “Dert edinseler sorun çoktan çözülmüştü” dedi.

Gazeteci Ferat Gülver, Keşanlı Yönetici ve İş Adamları Derneği (KEYİAD)’nin hava kirliliğini konuşmak için Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü’nde kahvaltılı basın toplantısı gerçekleştirmesini eleştirdi.

“AHMET ELER TOPLANTIYI KEŞAN’DA DÜZENLESEYDİ ÇOK DAHA ANLAMLI OLURDU”

Keşan’ın hava kirliliğinin Beşiktaş sahilinde neskafe yudumlayarak çözülemeyeceğini öne süren Gülver, “KEYİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eler toplantıyı Keşan’da düzenleseydi çok daha anlamlı olurdu. Prof. Dr. Doğan Kantarcı’nın yanı sıra Hava Kirliliği Uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen gibi isimleri de davet ederek halkımızın bilinçlenmesine de katkı sunulurdu. Çünkü Keşan’da esas mesele gerekli abone sayısına ulaşılamamış olması. Kusura bakmasınlar ama halk da suçlu; duyarsız kaldılar. Koskoca Keşan’da bin 800 kişi ön müracaatta bulundu.” dedi.

“BİLGİLENDİRME TOPLANTILARI GEÇ BAŞLADI”

“Belediye yetkilileri kömür firmalarını üzmemek için kahve toplantılarına çok geç başladı.” diyen Ferat Gülver, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dertleri Keşan olsaydı sorun çoktan çözülmüştü. Halkın çoğu da taktıkları akıllı kazanların boşa gitmemesi için duyarsız kalınca Keşan zehir soluyor. Keşan’ın temel problemi ısınmadan kaynaklı. Kalitesiz kömürler analiz yapılmadan yakılıyor. Sosyal Yardımlaşmadan kömür alan yakıyor, alamayanlar ise kamyon lastiği ve çaput yakıyor.”

“YÜKSEK BİNALAR KİRLİ HAVANIN DAĞILMASINI ÖNLÜYOR”

Kentin yaşanan yoğunluğu kaldıramadığına işaret eden Gülver, şunları kaydetti: “Keşan giderek gereksiz ve çok katlı büyütülüyor. Yüksek binalar özellikle kuzey bölgede yükseliyor ve bu sebeple rüzgâr yönüne göre kirli havanın dağılması önleniyor. Kentsel dönüşüm ‘yerinde dönüşüm’ mantığıyla yapılmıyor. Boş alanlara yeni binalar yaparak yerleşim alanlarını çoğaltmak göçlerle gelen nüfus artışına sebep oluyor. Bu da gelecekte uyuşturucu, asayiş ve güvenlik gibi toplumsal sorunların doğmasına yol açabilir.”

“BAKANLIKLAR OLAĞANÜSTÜ ÖNLEM ALMALI”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı’nın olağanüstü hâl ilan edip birinci dereceden önlem alınması gerektiğini savunan Ferat Gülver, “Tıpkı bir afet bölgesine yapılan teşvik ve destekler gibi acil önlemler alınmalı. CHP milletvekilleri önerge vererek bu meseleyi çözemez. Başkan Mehmet Özcan AK Parti Edirne Milletvekili Rafet Sezen’i de çözüme ortak etmeli hatta en başa çekmeli.” dedi.

“HELVACIOĞLU, CHP’LİLERLE ARASINI DÜZELTMEYE Mİ ÇALIŞIYOR?”

Gülver, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Keşan’daki yerel gazete çalışanlarına İstanbul turu düzenleyen Keşan Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun gazetecileri Beşiktaş’taki toplantıya götürmesini de eleştirerek, “Bu tatlı bir tesadüf müdür, yoksa 2014 Yerel Seçimlerinde adı AK Parti ile anılan Helvacıoğlu, CHP’lilerle arasını düzeltmeye mi çalışıyor?” diye konuştu.

TOLANTIYA KİMLER KATILMIŞTI…

10 Ocak 2016 Pazar günü KEYİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eler’in ev sahipliğinde Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü’nde gerçekleştirilen kahvaltılı basın toplantısına; Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan ile eşi Şengül Özcan, CHP Edirne milletvekilleri Okan Gaytancıoğlu ile Erdin Bircan, CHP 24. Dönem Milletvekili Kemal Değirmendereli, Keşan TSO Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, İstanbul Kâğıthane İl Genel Meclisi eski üyesi Orhan Çakır, Prof. Dr. Doğan Kantarcı, müzisyen Serkan Çağrı ve Keşan TSO’nun “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nedeniyle düzenlediği geziye katılan Keşan’daki yerel gazete çalışanları ile aileleri katılmıştı.